Loading..

 +90(538) 382 10 45

 

Lokma Malzemeleri

Hizmetlerimiz

İzmir Lokma DETAY

İzmir Lokma

İzmir’in yerli halkının pek çok özel günde döktürdüğü lokmalarla güzel bir birlik beraberlik sağladıklarını görüyoruz. Festivallerde, asker geçirmelerinde, başarıya ulaşan bireylerin kutlama amacıyla...

Saray Lokma DETAY

Saray Lokma

Saray Lokması Osmanlıdan günümüze kadar gelen tarihi bir lezzettir. İzmir Lokmanın aksine misket gibi şekliyle tek atımlık çıtır çıtır enfes bir lezzettir.

Tavuklu Pilav Detay

Tavuklu Pilav

Açılışlarınıza,Sünnet Düğünlerinizde, Mevlütlerinizde Paşa Lokma Tavuklu Pilav hizmetiylede siz değerli İzmir halkının hizmetindedir.Tavuklu pilavımızı dilerseniz Ayran ile de servis edebiliriz.

İrmik Helvası Detay

İrmik Helvası

Paşa Lokma Hakkında

Gezici Araç 

Gezici Araç

Paşa Lokma İzmirin Bütün İlçelerinde Hizmetinizde

İlahi Dinletisi 

İlahi Dinletisi

Dilerseniz Siparişlerinizin Dağıtımı Esnasında İlahi Dinletisi Sunabiliriz

İLETİŞİM 

İLETİŞİM

7/24 Sipariş Hattımız

 

300 KİŞİLİK

İZMİR LOKMA:

230.00 TL

400 KİŞİLİK 

İZMİR LOKMA:

250.00 TL

500 KİŞİLİK

İZMİR LOKMA: 

280.00 TL

 

 

300 KİŞİLİK

SARAY LOKMA:

230.00 TL

400 KİŞİLİK

SARAY LOKMA:

250.00 TL

500 KİŞİLİK

SARAY LOKMA:

280.00 TL

 

 

100 KİŞİLİK

TAVUKLU PİLAV

AYRANSIZ 

PORSİYON:

2.50 TL

100 KİŞİLİK TAVUKLU PİLAV AYRANLI PORSİYON: 

2.75TL

200 KİŞİLİK

TAVUKLU PİLAV

AYRANSIZ 

PORSİYON:

2.25 TL

200 KİŞİLİK TAVUKLU PİLAV AYRANLI PORSİYON:  2.50TL

 

100 KİŞİLİK  İRMİK HELVASI  PORSİYON: 1.75 TL

200 KİŞİLİK  İRMİK HELVASI  PORSİYON: 1.50 TL


 

 

Lokma Malzemeleri

Anadolu’nun pek çok bölgesinde yapılan ve tüketilen bir tatlı olmasına rağmen İzmir’de ün yapmış bir tatlı olan İzmir lokma tatlısı pek çok özel günde döktürülerek sevilerek tüketilen tatlı çeşitlerinden. Asker evi, taziye evi, başarıya ulaşmış bir öğrenci evi, sokak ya da cadde başında dökülerek tüketilmekte. İzmir insanının günlük severek tükettiği tatlının şehir dışından gelecekler için bir merak kaynağı olduğunu da görebiliyoruz. Tatlıyı daha önce tüketmeyen bireylerin merakının daha üst seviyelerde olduğu da bir gerçek. Yapımı da sunumu da oldukça özel olan tatlının en iyi İzmir’de yenebileceğini ifade etmek isteriz. Ülkemizin nadide şehirlerinden olan İzmir’e gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken tatlılardan biri olduğu aklınızın bir köşesinde yer almalı.

Her şehrin kendine has bir damak tadı vardır ve bazı şehirlerde beğenilen gıda unsurları başka bir şehirde o kadar da beğenilmeyebilir. Şehrin kültürel özellikleri, yaşam tarzı, aile unsurları gibi pek çok faktörün damak tadı üzerinde etkisi vardır. İzmir’de özel günlerde sosyal dayanışmayı temsil eden lokma tatlısı gerçek anlamda başarılı bir yerde yendiğinde bambaşka bir damak tadı bırakır. İzmir lokmacı arayışınızda iyi bir araştırmaya ihtiyacınız olacağını söyleyebiliriz. İzmir’de onlarca firma bu alanda üretim yapsa da gerçek anlamda lezzetli tatlılar sunan firmalar bellidir.

 

İzmir lokmacı seçeneklerinin oldukça fazla olması bu anlamda seçim şansınızı da artırmakta. Şehre girdiğiniz andan itibaren hiçbir şey bilmiyor olsanız dahil İzmir’in yaşayanlarından birine iyi bir lokmacı sorduğunuzda size adresi tarif edecektir. İzmir lokmacı olarak şehirde markalaşan pek çok yer bulunuyor. Temiz ve steril ortamlarda üretimi yapılan lokma tatlısı yenmeye kıyılamayacaktır.

Un, maya, tuz ve şeker yardımıyla hazırlanan hamurun sıvı yağda kızartılması sonucu ortaya çıkan lokmalar şerbetle tatlandırılmasının ardından servis edilir. Genel anlamda ülkemiz insanları tarafından merak edilen bir tatlı çeşidi olması nedeniyle İzmir’e gezi amaçlı giden pek çok insanın iyi bir lokmacı da tatlı yemek istediği görülür. Yöreden yöreye farklılaşan bir tadı vardır. Anadolunun hemen her bölgesinde herhangi bir köyde yapılabilecen lokma farklı isimlerle ve farklı servislerle tüketilir .İzmir lokma tatlısı ülke çapında nam salmıştır.

Bir parça ekmek anlamına gelen lokma kelimesi tatlının şeklini ifade eder. Ufak şekilsiz ya da yuvarlak hamur görünümünde bulunan lokma tatlısı basitçe yapılabilecek nitelikler taşısa da bazı ustaların farklı formülleriyle ayrı bir lezzete kavuşur.  Bir farklı çeşidinin Arap Kültürü’nde de kendine geniş bir yer bulduğuna şahit oluyoruz. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan tatlının Osmanlı dönemlerine kadar uzandığını görüyoruz. İzmir lokma tatlısı geçmişten günümüze kalıcı bir uzantıyla gelmeyi başarmıştır.

İçeriğinde yöreden yöreye farklılaşan yapılar kullanılabilmekte. Tarçın, ceviz, hindistan cevizi, fındık, antep fıstığı gibi pek çok süsleme gıdasıyla farklı yapılarda servis edilmektedir. Ayçiçek yağında kızartılması tatlının daha lezzetli olmasını sağlayarak bambaşka bir tada ulaştırır. Merdiven altı İzmir lokmacıları ile muhatap olmak istemiyorsanız firmanın yasal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu işi yalnızca ticari odaklı yapan ve sağlıksız ortamlarda tatlıyı hazırlayan pek çok firma olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Lokmacıların İzmir bünyesinde ilgi görmeye başlamasıyla birlikte ticari odaklı faaliyet gösteren ticaretle uğraşan bireylerin bu alandan hiç anlamasalar dahil merdiven altı üretim yaptıklarına şahit olmaktayız. Tüketicinin bu durumdan pek anlamaması ve merdiven altı bir lokmacıdan lokma temin ettiğini bilmemesi gizliden gizliye sağlığını tehdit etmeye başlamıştır. Gıda sektöründe en önemli faktörün temizlik ve kalite olduğu düşünüldüğünde bu hususa dikkat eden lokmacıların tercih edilmesi büyük oranda önemlidir.

 

Yasal İzmir lokmacı seçenekleri şehir genelinde hayli fazladır. Bir bu kadar da merdiven altı üretimler yapıp insanların sağlığını tehdit eden lokmacılar vardır. Bu tarz lokmacılar her ne kadar şehir insanı tarafından fişlenip duyurulsa da şehir dışından gelen herhangi bir insanın gidip bu lokmacılarda tüketim yapabileceği ihtimali sağlığı tehdit altına alıyor. Sağlığına ve damak tadına değer verenlerdenseniz iyi bir araştırma yaparak lokmacı bulacağınızdan eminiz.

 

İzmir lokma tatlısı üretimi ve sunumu ile nam salmış yasal lokmacılarda tüketilecek tatlının sağlığa hiçbir zararı dokunmayacaktır. Temiz ortamlar bünyesinde üretimi yapılan lokmaların güzel bir sunumla insanların iştahını kabartacağı aşikar. Lokma tatlısını tüketmeye başlamadan önce lokmacının yasal olup olmadığını belgeleri ile birlikte görme talebinizi firma yetkililerine iletmenizi öneriyoruz. Bu hamleyle merdiven altı üretim yapan lokmacıları da korkutmuş olacak ve panik olmalarına sebebiyet vereceksiniz. Yasal olmayan lokmacılara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sağlığınızla oynamalarına müsaade etmeyin.

Türkiye’nin pek çok yöresinde şerbetle birlikte servis edilen lokma tatlısı bazı yörelerde farklı niteliklere sahiptir. Şerbetsiz peynir ile tüketilebilen lokma tatlısı ülkemizin dört bir yanında farklı normlarda karşımıza çıkmaktadır. Anadolunun çeşitli yörelerinde görülebilen lokma tatlısı İzmir’de ün yapmış tatlılardandır. Gerek yerli insanlar gerekse şehir dışından gelen insanlar tarafından yoğun ilgi gören tatlı çeşidinin bu anlamda tercih edildiğini görüyoruz. 

 

Günümüzde İzmir dahil Türkiye’nin pek çok yöresinde dökülen lokma tatlısı tuzu, yağı, şekeri ve eline kepçesini alan amatör kişiler tarafından hazırlanmaktadır. İzmir lokma tatlısının yapılışı her ne kadar kolay gibi görünse de bu işin ustaları ortaya çıkmıştır. Bu ustaların İzmir’de yoğunlaşması ülkenin her yerine tatlısıyla nam salmasına neden olmuş bu anlamda insanların merakını cezbetmiştir. Yalnızca tatlıyı denemek için gelen meraklı turistler dahi bulunmaktadır. Her anlamda görülmeye değer şehirlerden olan İzmir tatlısıyla dillere destan.

İzmir lokmacılarını incelediğimizde her ustadının gerçek anlamda tatmin edemediği görülmektedir ancak aralarında öyle ustalar var ki yaptığı tatlılar ayrı bir lezzete sahip .Bu ustaların şehirde markalaşmış lokmacıları ortaya çıkardıklarını görüyoruz. Eski dönemlerde el emeği ile ortaya çıkan lokma tatlısı günümüzde modern üretim cihazları ile el değmeden üretiliyor ve insanlara servis ediliyor. Bu da hijyeni daha da artırıyor. İyi bir lokmacıda tatlı yemeye gittiyseniz temizlik ve lezzet konusunda kafanızda hiç şüphe olmamalı.

İzmir Lokma, İzmir Lokmacı

 

Her sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de maalesef insanların sağlıkları ile oynayan firmalar olabiliyor. Maliyeti düşürebilmek adına malzemelerin kalitesinden düşüren lokmacılar sektörde faaliyet göstermektedir. Bu bakımdan lokmacı araştırmasını çok iyi yapmak gerekiyor. Her ne kadar evlerde bireysel imkanlarla hazırlanabilecek bir tatlı olsa da bu işin ustalarının ortaya çıkardığı tatlıyı denemenin bambaşka bir damak tadına neden olacağı söylenebilir.

 

Lokma ustalarının eski dönemlerde kendi emekleri ile ortaya çıkardıkları lokma parçalarının günümüzde modern makine sistemlerinde üretildiğini görüyoruz. Tadında farklılaşma olsa da günümüzde ortaya çıkarılan tatlıların daha temiz ve daha steril olduğunu ifade etmek isteriz. İnsan sağlığı açısından daha büyük önem arz eden tatlılar günümüzde el değmeden modern tesislerde üretiliyor. İzmir lokmasının temiz yapılması tadından tutun da verdiği etkiye kadar farklılık hissettirecektir.

 

Şerbetle tatlandırılarak ikram edilen İzmir lokması şehirde nam salmanın yanı sıra ülke genelinde de insanlar tarafından duyulmuştur. İzmir’e çeşitli nedenlerden dolayı seyahat gerçekleştiren ailelerin, bireylerin denemekten haz aldığı bir tatlı çeşidi. Sağlıklı tatlılarla karşılaşmak isteyenlerin kaliteli lokmacılarla muhatap olması ciddi manada önem arz ediyor. İnsanların sağlığı ile fazlasıyla oynandığı günümüzde gerek tatlı gerekse yemek dediğiniz yerlere çok dikkat etmelisiniz. Şehir genelinde insanların bildiği, sürekli olarak takıldığı lokmacılar bu anlamda beklentilerinize tam manasıyla yanıt vermeyi başaracaktır. İzmir lokmacı seçenekleri hayli fazla olsa da gerçekten sağlıklı ürünler ortaya çıkaran firmalar çok fazla değildir. Bu bağlamda doğru bir araştırma ile bulunacak lokmacılar birbirinden değerli tatlı seçenekleri ile ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.